Odkazy III. – rozhľadne

ROZHĽADNE NA SLOVENSKU – je zoznam (zahrňuje v sebe aj odkazy na samostatné rozhľadne) existujúcich, zaniknutých a plánovaných verejne prístupných rozhľadní na Slovensku, vo wikipédii.

 

Prečo som sem dal aj tieto odkazy?

Asi preto, lebo sa rád pozerám na miesta z výhľadu. Keď sa po túre môžem pozrieť z vrchu kopca. Alebo z rozhľadne vidieť prejdenú trasu, tak zabudnem aj na hlad, smäd, zimu … Určite to poznáš.
 
Nemôžem povedať, že mám vo svojej “zbierke” veľa rozhľadní, ale ak na nejakú natrafím náhodne, tak sa snažím dodatočne o nej nájsť informácie a jedna z prvých stránok kde ich hľadám, je práve tento odkaz.
 
Asi prvé vnímanie rozhľadní v mojom živote boli rozhľadne umiestnené vo vojenských lesoch na Záhorí. Úplne prvé výhľady z výšky boli u Babky na dvore, z rebríka. Videl som síce len priľahlé lúky a vinohrady, ale mal som pocit niečoho, čo pre mňa nebolo bežné.
 
Prvá “originál” rozhľadňa bola tá na Veľkej homole (od 3.11.2018 je vybudovaná nová rozhľadňa). Je dobre umiestnená a aj dobre dostupná pre priemerných turistov. Dá sa na ňu ísť z rôznych strán. Najčastejšie som chodil tak, že som sa vyviezol autobusom na zastávku Zachová chata. Potom po červenej turistickej značke za cca hodinku som bol hore.
 
Na vrchol sa ide po schodoch a pre tých čo chcú ísť na istotu tam je aj zábradlie. Keď je dobrá viditeľnosť, tak je vidieť aj Schneeberg o ktorom som ani netušil, že sa naňho niekedy dostanem a ktorý mi tak prirástol k srdcu …, ale to už je iná téma.
 
Keď už si na tom mieste a vraciaš sa po tej istej značke aj dole, oplatí sa ísť ešte asi 10 minút po červenej a vyliezť si na skalu Traja jazdci. Keď je viac času, tak sa dá pekne pokračovať až do Pezinka po červenej, alebo zelenaj značke. Ale to už trvá tak okolo dvoch hodín.
 
V poslednej dobe som si zvykol trasu na Veľkú homoľu spestriť prechádzkou na Čermákovú lúku, je pri nej studnička s pitnou vodou a ohnisko. Potom po zelenej prejdem na červenú značku až tesne pod Rozhľadňou, dokopy je to cca 3 hodinky šliapania.
 

Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
viac detailov, zobraziť na mape

Potom nasledovali ďalšie rozhľadne (Kukla, Kamzík, Sitno, …). Každá z nich bola úplne iná a jedinečná, ale podstatné boli tie výhľady.
 
Viem, mohol som tieto odkazy zahrnúť do turistiky, alebo cyklistiky, ale podľa mňa si zaslúžia samostatnú tému.
 

Ak máš aj Ty nejaké tipy a myslíš, že by doplnili moje odkazy, tak šup sem s nimi 🙂

 
 
*naposledy aktualizované 18.01.2019

Pridaj komentár